

Все новости
Всі новини
Найбільші комерційні тендери 2013 року в Україні
У зв'язку з тим, що в Україні проведення комерційних тендерів нерозвинене - дана сфера бізнес-діяльності перебуває поки в стадії зародження, то і законодавча база чітко не сформована щодо порядку проведення таких торгів.
Тому більшою мірою замовники при організації комерційних тендерів дотримуються принципів створення здорової конкуренції серед учасників, а також правил для проведення державних закупівель.
За даними за 2013 найбільшими замовниками в проведенні держзакупівель є: обласні автодори, «Укрзалізниця» та «Укрвугілля». За даними різних джерел, щорічно в Україні проводяться тендерні закупівлі на 400-500 млрд гривень, при цьому частка комерційних тендерів збільшилася з 3 % в 2012 році до 15 % в 2013 році.
Хто є замовником комерційних тендерів
В Україні замовниками комерційних тендерів, як правило, виступають великі та середні підприємства, які не мають державної частки власності. Ці компанії, які найчастіше роблять закупівлі на тендерах, функціонують пропозиції в основному в таких галузях:
- металургія та переробка;
- сільське господарство;
- легка і харчова промисловість;
- рітейл;
- автопром;
- приватне будівництво.
У 2013 році рітейл і будівництво перебували в стані рецесії, а легка і харчова промисловість, як автопром і металургія, відчували проблеми зі збутом продукції через міжнародні торговельні війни. Найбільші комерційні тендери проводилися великими агропромисловими холдингами. Офіційна статистика по проведенню комерційних тендерів в Україні не ведеться.
У 2013 році спостерігався сплеск розвитку електронних торгів. Цьому є декілька пояснень:
- прозорість (дозволяє виключити корупцію);
- ефективність (виражається не тільки в активності учасників, але і низьких витратах для замовника);
- перспективність (даний вид торгів буде розвиватися прискореними темпами, і раннє освоєння його основ і досвід у проведенні таких закупівель підвищить конкурентні переваги як для замовників, так і для учасників);
- економія на закупівлях (порядку 20 % для замовника).
Популярні ЕТМ в Україні
В Україні в 2013 році активно працювали такі електронні торгові майданчики: ЕТМ Zakupki.ua, «Фабрикант Україна», «B2B-Center Україна», «ТендерПро Україна», «Універсальні електронні торгові системи», «Торгові системи», «Український ЕТМ». Ці гравці були створені в 2009 - 2012 роках, але активно почали працювати в 2012-2103 рр. Більшість із зазначених ЕТМ прийшли в Україну з Росії.
Це означає, що вони активно брали участь в комерційних тендерах в Росії (адже там електронні торги з'явилися більше 5 років тому), а згодом власники таких майданчиків вирішили розвивати свій бізнес і на новому для них українському ринку.
Перспективним торговим майданчиком, який почав активну діяльність в 2013 році, є ЕТМ Zakupki.ua. Цей майданчик почав свою діяльність з залучення великих українських підприємств. Серед клієнтів цієї торговельної площадки - холдинги «СКМ» і «Миронівський хлібопродукт», заводи «Торезький завод наплавочних твердих сплавів» і «НВАТ ВНДІкомпресормаш», рітейлери «Контур Глобал Україна» і «Український ритейл».